Városlista
2026. július 7, kedd - Appolónia

Hírek

2024. Április 21. 11:30, vasárnap | Életmód
Forrás: MTI

Alapítása 2777. évét ünnepli Róma

Alapítása 2777. évét ünnepli Róma

Császárok, szenátorok, matrónák és gladiátorok felvonulásával ünneplik Róma 2777. születésnapját vasárnap, amelyet a legenda szerint Romulus és Remus április 21-én alapított.

Az ünneplés központi helyszíne, szokás szerint, a Circus Maximus egykori versenypálya mezeje. Felidézik a legendás alapításnak azt a pillanatát, amikor Romulus és Remus felszántotta a határvonalat a leendő város körül.

Felelevenedik Róma történetének egy másik ismert jelenete is, amikor a gladiátor Spartacus római katonákkal harcol.

A hagyományőrző egyesületek tagjai egy napra életre keltik a császárokat, köztük Julius Caesart, a szenátorokat, a matrónákat, a Vesta-szűzeket és a legionárius katonákat.

Díszes felvonulásuk a Circus Maximustól indul, érinti a Capitolium-dombot, és végigvonul a Forum Romanum és a Colosseum előtt. A minden évben megrendezett menet olaszok és külföldiek tömegeit vonzza.

Az eseményt szervező Római Történelmi Csoport idén ünnepli alapításának harmincadik évfordulóját.

Az évforduló másik kiemelt helyszíne a Pantheon, mivel április 21-én délben az ókori műemlék tetején levő, kör alakú nyíláson keresztül a napsugarak pontosan az épület bejárati bronzkapuját világítják meg. A Pantheont szándékosan építették így, hiszen ezzel a fényjátékkal a kapun belépő császárt világították meg. A Krisztus előtti 753-ban alapított Róma ünnepnapján ingyenes a belépés a városi múzeumokba.

Címkék: Róma

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 06. 17:00, hétfő | Életmód

NASA-igazgató: az Egyesült Államok hónapokban mérhető versenyt fut Kínával a Holdra szállásban

Az Egyesült Államok hónapokban mérhető versenyt fut Kínával abban, hogy embert juttasson a Holdra - jelentette ki Jared Isaacman, az Egyesült Államok űrkutatási hivatalának (NASA) igazgatója vasárnap.

2026. Július 06. 16:00, hétfő | Életmód

A Toyota erősítette vezető helyét a magyarországi újautó-piacon

A Toyota megerősítette vezető helyét a magyarországi újautó-piacon 2026 első félévében, a japán márka 9929 jármű eladásával 12,9 százalékra növelte piaci részesedését

2026. Július 05. 15:00, vasárnap | Életmód

MTA: Magyarországon is látható lehet a sarki fény a hétvégén

Magyarország területére is lehúzódhat a hétvégén a sarki fény gyűrűje - közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a Facebook-oldalán pénteken.