Városlista
2025. október 8, szerda - Koppány

Hírek

2022. Május 21. 07:00, szombat | Belföld
Forrás: mti

Emlékérméket bocsátott ki az MNB az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára

Emlékérméket bocsátott ki az MNB az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára

Az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója alkalmából 10 000 forint névértékű miniarany és 5000 forint névértékű, az Aranybulla pecsétjének eredeti méretével azonos emlékérméket bocsátott ki pénteken Esztergomban az MNB.

A Endrődy Zoltán iparművész által tervezett két emlékérme két önálló kibocsátás eltérő érmeképpel, a magyar emlékérme-kibocsátások körében kuriózumként azonban az arany emlékérme a színesfém emlékérme előoldalára, mintegy függőpecsétként ráilleszthető - közölte az MTI-vel pénteken a jegybank.

Mint az Magyar Nemzeti Bank emlékeztet, az Aranybulla a magyar történelem egyik legismertebb dokumentuma, amely nevét aranypecsétjéről kapta. Az 1222 tavaszán II. András magyar király által kiadott oklevél Magyarország jogtörténetének kiemelkedő emléke, a magyar történeti alkotmány jelképe - hangsúlyozták.

A most kibocsátott miniarany emlékérme előlapján, körvonal által határolt középmezőben, a kizárólag II. András király aranybulláján használt országcímer modern ábrázolása látható. Az előlap szélén, félköriratban, fent - pontokból és keresztből álló motívumok között - a "Magyarország" felirat, a "10000" értékjelzés és a "forint" felirat láthatók.

A miniarany emlékérme hátlapján, a körvonal által határolt középmezőben az Aranybulla modern kivitelű, körirat nélküli uralkodóábrázolása kapott helyet. Az uralkodóábrázolás két oldalán olvasható évszámok: az "1222" az Aranybulla kiadásának, a "2022" az emlékérmék kibocsátásának évére utalnak.

A verési évszám alatt olvasható a "BP." verdejel. A hátlap szélén, köriratban - egy-egy keresztmotívummal elválasztva -, a "II. András aranybullája" felirat jelenik meg. A hátlap szélén, lent, az uralkodóábrázolástól balra az emlékérmét tervező Endrődy Zoltán iparművész mesterjegye látható.

Az arany emlékérme 999 ezrelék finomságú aranyból készült, súlya 0,50 gramm, átmérője 11 mm, széle sima, összesen 10000 darab verdefényes kivitelben készíthető.

A színesfém emlékérme előlapján, a középmezőben oklevélábrázolás látható, a megsemmisült Aranybulla legkorábbi hitelesített másolata szövegrészletével és az eredeti Aranybulla országcímeres oldalt megjelenítő függőpecsétjével.

Az oklevélábrázolás fölött, középen, két sorban az "5000" értékjelzés és a "forint" felirat olvasható, az oklevélábrázolás alatt, bal oldalon a "BP." verdejel, jobb oldalon az emlékérmét tervező Endrődy Zoltán iparművész mesterjegye látható. Az előlap szélén, körvonallal határolva, fent a "Magyarország" félkörirat olvasható, lent 9 keresztmotívum látható.

A színesfém emlékérme hátlapján, körvonallal határolt középmezőben az eredeti Aranybulla függőpecsétjének az uralkodót ábrázoló oldala jelenik meg. A függőpecsét ábrázolásába illesztve, az uralkodó alakjától balra az Aranybulla kiadási évére utaló "1222", jobbra az emlékérme kibocsátásának évére és az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára utaló "2022" évszám olvasható.

A hátlap szélén, körvonallal határolt köriratban - egy-egy keresztmotívummal elválasztva -, fent a "II. András", lent az "Aranybullája" felirat olvasható.

A színesfém emlékérme réz (63%) és nikkel (37%) ötvözetéből készült, súlya 117,5 gramm, átmérője 67 mm (az Aranybulla eredeti pecsétjének méretével azonos átmérőjű), széle sima, összesen 10000 darab patinázott kivitelben készíthető.

Az arany és színesfém emlékérmék péntektől megvásárolhatók az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. üzletében, valamint webáruházában.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 07. 07:35, kedd | Belföld

Lázár János: egy régi és mély sebet gyógyított be a magyarországi M6-os és a horvátországi A5-ös autópálya összekötése

Egy régi és mély sebet gyógyított be a magyarországi M6-os és a horvátországi A5-ös autópálya összekötése.

2025. Október 07. 07:35, kedd | Belföld

Szijjártó Péter: nem Ukrajna elnöke fog dönteni az EU-csatlakozásról

Nem Ukrajna elnöke fogja eldönteni, hogy országa csatlakozhat-e az Európai Unióhoz, hanem a tagállamok, márpedig a magyar emberek már döntöttek

2025. Október 07. 07:33, kedd | Belföld

NGM: megkezdődnek a tárgyalások az Alföldi Tej Kft. és a Magyar Állam között a tejipari vállalat felvásárlásáról

Megkezdődnek a tárgyalások az Alföldi Tej Kft. és a Magyar Állam között a tejipari vállalat felvásárlásáról - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az MTI-vel.

2025. Október 07. 07:29, kedd | Belföld

Orbán Viktor: az alacsony adó a legjobb gazdaságpolitika