Hírek
2025. Április 03. 13:28, csütörtök | PR
Kár bedőlni mindennek, amit az MI mond

az óvatosság indokolt
Logikusnak hangzik, hogy a pénzügyi tanácsadásban érdemes hallgatni a mesterséges intelligencia javaslataira, ám aki azt hiszi, hogy ezzel minden döntés automatikusan helyes lesz, az könnyen csalódhat. Ahhoz ugyanis, hogy valaki biztonságosan eligazodjon a pénzügyek világában – akár emberi, akár gépi tanácsokra támaszkodik –, elengedhetetlen az alapvető fogalmak megértése és a folyamatos tanulás. Éppen ezért különösen fontos, hogy a fiatalok időben felismerjék: a mesterséges intelligencia ugyan nagy segítséget nyújthat, de csak akkor, ha tudatosan és körültekintően használják. A technológia előnyeire és kockázataira egyaránt felhívja a figyelmet az idén jubileumi évadát ünneplő K&H Vigyázz, kész, pénz! diákoknak rendezett pénzügyi vetélkedősorozat.
A mesterséges intelligenciával (MI) foglalkozó vállalatok azt ígérik többek között a fiataloknak is, hogy hamarosan olyan MI tanácsadókat biztosítanak nekik, amelyek az egészségüktől kezdve a pénzügyekig mindenben átsegítik őket életük buktatóin.
visszás eredmény született a teszten
Van a dolognak azonban számos árnyoldala, amivel érdemes tisztában lenni. Reece Rogers, a Wired újságírója úgy gondolta, egy gyorsteszttel kideríti, mit kínál a pénzügyi tanácsadás területén a mesterséges intelligencia. Kitalált egy alaphelyzetet, amelyben a kiszemelt pénzügyi chatbotok támogatását kérte. „Meg akarok szabadulni 2025 végére az adósságaimtól. Mit tegyek?” Ezzel a kérdéssel fordult a szoftverekhez abból kiindulva, hogy jóval olcsóbban elvezetik a megoldáshoz, mint egy valódi pénzügyi tanácsadó, aki az ilyen munkáért komoly összegeket kérne el.
Több chatbotot próbált ki, a programok arra kérték, hogy csatlakoztassa bankszámlaadatait az alkalmazásokon egy tőlük független szolgáltatáshoz. Ez teszi lehetővé nekik, hogy feldolgozzák a kiadási szokásait, hiteleit és ezek alapján tanácsot adjanak a pénzügyek menedzseléséhez, például a törlesztés finanszírozásához. A banki adatok és az ügyféltől származó információk alapján a chatbotok kedves barátként vagy tanácsadóként segítették a hozzájuk fordulót. Elvileg megfelelő tanácsokat és termékeket ajánlottak ahhoz, hogy a tesztelő jobb pénzügyi döntéseket hozhasson. Azonban ezek között a termékek között volt olyan, amely más cégek előfizetéses csomagjait tartalmazták, amelyek inkább újabb kiadásra ösztönözték volna a felhasználót, mint az adósság csökkentésére. Azaz a tudatosabb pénzügyek felé való elmozdulásban nem igazán segítettek. Összességében úgy tűnik, hogy olyan valódi tanácsokat nem igazán kapott, amely enyhítette volna az anyagi gondjait. Az MI valóban sokat tud, de óvatosnak kell lenni és nem szabad rábólintani a felesleges kiadásokra. A K&H szakértői azt is elmondták, hogy mindenki, köztük a gyerekek is nagyon óvatosan kell kezeljék az adataikat és a különböző alkalmazásokat. Csak megbízható appokat használjanak, mert nagyon sok csaló tevékenykedik az interneten.
van azért jó oldal is
A fenti példa arra hívja fel a fiatalok figyelmét, hogy a mesterséges intelligencián alapuló szolgáltatások, legyenek azok akár pénzügyekkel kapcsolatosak, akár mások, egyre okosabbak és egyre pontosabban látják az érintettek mindennapjait. Az kérdés, hogy amit végül ajánlanak, arra valóban szükség van-e és nem eredményeznek-e felesleges kiadásokat a fiataloknak vagy éppen a szülőknek.
A K&H szakértői szerint tehát indokolt az óvatosság, ám az kétségtelen, hogy a mesterséges intelligencia kedvező dolgokat is tud. Például felgyorsítja az adatkezelést, ez pedig kényelmesebbé teszi a bankolást. A bankok, így például a K&H megbízható, biztonságos és letesztelt MI-alapú szolgáltatásokat nyújt. Például a mesterséges intelligencia-alapú digitális pénzügyi asszisztense, Kate, aki rengeteg kérdésben segítséget nyújt. Meg lehet kérni többek között arra, hogy mutassa meg a PIN-kódot vagy emelje meg a készpénzfelvételi limitet. Meg lehet tőle tudakolni számos egyéb dolgot, hisz ma már 300 különböző funkcióval rendelkezik.
A mesterséges intelligencia segítheti a fiatalokat egyes pénzügyi kérdések megválaszolásában, de nem helyettesítheti a pénzügyi alapfogalmak ismeretét és a folyamatos tanulást. Éppen ezt a szemléletet közvetíti az idén tizenötödik, jubileumi évadához érkező K&H vigyázz, kész, pénz! diákoknak rendezett vetélkedősorozat.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 22. 16:37, szombat | PR
Ferencváros zöldebb lesz a Jánosik Kft. munkájával
Nyílt közbeszerzési eljárás eredményeként a Jánosik és Társai Kft. nyerte el a Ferencváros Önkormányzatának tulajdonában lévő területeken végzendő kertészeti munkákat.
2025. Március 19. 13:11, szerda | PR
A fiatalok jelentősen csökkenthetik digitális rezsijüket, ha tudatosak
nagyon sok tétel merülhet fel
2025. Március 13. 10:08, csütörtök | PR
Zsebre tehetik a bankot a fiatalok
a mobiltelefont már nemcsak fizetésre használhatják
2025. Március 12. 09:17, szerda | PR
Hitelezés: jobb már most felkészülni a cégeknek a júliustól életbe lépő változásokra
fenntarthatósági kérdésekre kell válaszolnia a magyar cégeknek