Hírek
2025. Április 30. 07:54, szerda |
Külföld
Forrás: MTI
Londoni elemzők: jelentősen lassítja a globális növekedést a vámháború

Londoni makrogazdasági elemzők szerint a korábban vártnál jóval lassabb növekedésre lehet számítani az idén fejlett és a feltörekvő gazdaságokban, köztük Kínában az eszkalálódó vámháború miatt.
Az egyik legtekintélyesebb globális pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics kedden Londonban ismertetett, jelentősen lefelé korrigált előrejelzésében közölte: a feltörekvő térség egészére szóló idei növekedési prognózisát 0,4 százalékponttal 3,7 százalékra csökkentette.
A ház 2026-ra is 3,7 százalékos átlagos növekedést vár a felzárkózó gazdaságokban, de ez 0,2 százalékponttal alacsonyabb az eddigi becslésében szereplő ütemnél.
Az Oxford Economics elemzői hangsúlyozzák, hogy a koronavírus-világjárvány kezdete óta nem rontották ilyen mértékben a globális feltörekvő térségre adott növekedési előrejelzésüket.
A feltörekvő piacok átlagán belül a cég 0,5 százalékponttal 4,1 százalékra vette vissza a kínai gazdaság idei növekedésére vonatkozó prognózisát.
Az Oxford Economics kiemeli ugyanakkor kedden bemutatott tanulmányában, hogy Kína ellenállóképesebb az amerikai büntetővámokkal szemben, mint ahogy azt sokan feltételezik, tekintettel arra, hogy az amerikai piacra irányuló kínai export értéke a vámok bevezetése előtt is mindössze a kínai hazai össztermék (GDP) 3 százalékát tette ki.
Kína nélkül számolva az Oxford Economics a feltörekvő térségben az idén 3,4 százalékos, 2026-ban 3,5 százalékos átlagos gazdasági növekedésre számít. A ház mindkét előrejelzést 0,2 százalékponttal csökkentette.
A cég a legnagyobb mértékben az amerikai gazdaságra adott növekedési előrejelzéseit rontotta. Az Oxford Economics elemzői közölték: az Egyesült Államokban az idén az általuk korábban vártnál 0,8 százalékponttal alacsonyabb, mindössze 1,2 százalékos növekedéssel számolnak.
Hozzátették: jóllehet az amerikai recesszió jelenleg nem szerepel alapeseti előrejelzési forgatókönyvükben, ha azonban az effektív amerikai vámtarifa bármilyen mértékben tovább emelkedik, véleményük szerint az már recesszióba sodorná az amerikai gazdaságot.
Az Oxford Economics a 2026-ra szóló amerikai növekedési prognózisát még nagyobb mértékben, 1 százalékponttal rontotta, és így 1,6 százalékos GDP-bővülést vár az Egyesült Államokban 2026-ra.
A legutóbbi időszakban más nagy londoni elemzőházak is jelentősen gyengítették világgazdasági növekedési előrejelzéseiket az amerikai vámemelésekből eredő sokk miatt.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a minap Londonban bemutatott friss negyedéves globális prognózisában az amerikai hazai össztermék idei egész évi növekedésére szóló előrejelzését az általa eddig várt 1,7 százalékról 0,5 százalékponttal 1,2 százalékra rontotta, és közölte, hogy az éves átlagon belül az idei negyedik negyedévben alig 0,4 százalékos éves összevetésű amerikai GDP-bővüléssel számol.
A kínai gazdaság idei növekedési ütemére adott becslését a Fitch szintén 0,5 százalékponttal 3,9 százalékra csökkentette.
A Fitch Ratings a világgazdaság egészére adott idei növekedési becslését 0,4 százalékponttal rontotta, és ennek alapján 2025-re már csak 1,9 százalékos globális növekedést valószínűsít.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 29. 07:33, kedd | Külföld
Szentszéki szóvivő: május 7-én kezdődik a pápaválasztó konklávé
A pápaválasztó konklávé május 7-én kezdődik - jelentette be Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
2025. Április 29. 07:26, kedd | Külföld
Robert Fico: az EU megszűnéséhez vezetne a tagállamok vétójogának megszüntetése
Az európai uniós tagállamok vétójogának megszüntetése az EU megszűnéséhez vezető lépés lenne
2025. Április 28. 07:53, hétfő | Külföld
Marco Rubio: a béke közelebb van, mint korábban bármikor
Az ukrajnai béke közelebb van, mint korábban bármikor, de még nem érkezett el - hangoztatta Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap.
2025. Április 28. 07:49, hétfő | Külföld
Szergej Lavrov: Oroszország készen áll a megállapodásra a háború lezárásáról, de bizonyos elemek \"finomhangolásra\" szorulnak
Oroszország készen áll a megállapodásra az ukrajnai háború lezárásáról, de a megállapodás bizonyos elemei \"finomhangolásra\" szorulnak