Városlista
2026. július 7, kedd - Appolónia

Hírek

2022. Február 16. 19:28, szerda | Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Már két pohár borral elérhető a napi ajánlott cukormennyiség

Már két pohár borral elérhető a napi ajánlott cukormennyiség

Már két pohár borral elérhető a felnőtteknek ajánlott napi cukormennyiség határértéke - idézte a The Guardian egy brit egészségügyi szervezet felmérését.

Az alkoholos italok kalóriadúsak lehetnek, némely borból két pohár több kalóriát tartalmaz, mint egy hamburger.

A brit Alcohol Health Alliance UK (AHA) egészségügyi szervezet "siralmasan elégtelennek" nevezte a címkéken feltüntetett információkat a népszerű borokról készült elemzésében, melyben 30, az Egyesült Királyságban forgalmazott fehér-, rozé, gyümölcs- és habzóborféle kalória- és cukortartalmát vizsgálták meg.

A több mint 60 egészségügyi szervezetet képviselő AHA szerint az egyes borok kalória- és cukortartalma nagyon különbözött, de mivel ez az információ hiányzik a legtöbb címkéről, a fogyasztók nincsenek tudatában, mit isznak.

A hivatalos irányelvek szerint egy felnőtt napi úgynevezett szabadcukor-adagja legfeljebb 30 gramm, de már két közepes pohár borral is szinte el lehet érni ezt az értéket.

Az AHA elemzése szerint a legcukrosabb borok közül sok tartozott az alacsony alkoholtartamúak közé. Mivel nem írja elő jogszabály, hogy az alkoholos italok címkéjén feltüntessék a cukormennyiséget, ezért sokan az egészségük miatt a kevésbé erős italokat választják, így akaratlanul is növelik cukorbevitelüket.

Az AHA megvizsgálta a borok kalóriatartalmát is. A legkalóriadúsabb borokból már két közepes pohár is több kalóriát tartalmaz, mint egy McDonald's-hamburger.

A magas kalóriatartalmú borok többnyire a legmagasabb alkoholtartalmúak is voltak.

A vizsgált 30 termék közül egyik sem tüntette fel a címkén a cukortartalmat, amelynek pedig minden alkoholmentes italon szerepelnie kell. A kalóriatartalom a vizsgált borok 20 százalékán volt olvasható.

Címkék: bor, cukor

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 06. 17:00, hétfő | Életmód

NASA-igazgató: az Egyesült Államok hónapokban mérhető versenyt fut Kínával a Holdra szállásban

Az Egyesült Államok hónapokban mérhető versenyt fut Kínával abban, hogy embert juttasson a Holdra - jelentette ki Jared Isaacman, az Egyesült Államok űrkutatási hivatalának (NASA) igazgatója vasárnap.

2026. Július 06. 16:00, hétfő | Életmód

A Toyota erősítette vezető helyét a magyarországi újautó-piacon

A Toyota megerősítette vezető helyét a magyarországi újautó-piacon 2026 első félévében, a japán márka 9929 jármű eladásával 12,9 százalékra növelte piaci részesedését

2026. Július 05. 15:00, vasárnap | Életmód

MTA: Magyarországon is látható lehet a sarki fény a hétvégén

Magyarország területére is lehúzódhat a hétvégén a sarki fény gyűrűje - közölte a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a Facebook-oldalán pénteken.