Hírek
2011. Október 10. 14:17, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress
Munkaügy: marad a védett kor intézménye

Szerdán kerülhet a kormány elé az új munka törvénykönyve (Mtk.) szakmai tervezete.
Legalábbis ez derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) legutóbbi, szeptember 27-én készült, a kormánynak címzett előterjesztéséből - írja a Magyar Nemzet.
Ez azt jelenti, hogy a kabinet már közvetlenül a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács keddi alakuló ülése után tárgyalhat a nemzetgazdasági tárca által kidolgozott új munkajogi szabályozásról. A minisztérium júliusban bocsátotta társadalmi vitára a tervezetet, a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletek, a civil szervezetek, valamint a társminisztériumok pedig megfogalmazták szakmai véleményüket.
Az új Mtk. szakmai tervezetére több mint háromszáz észrevétel, javaslat érkezett. Az NGM előterjesztése szerint alapvetően a kollektív munkaügyi kapcsolatok és a szakszervezeti jogok témakörében maradtak fenn eltérő álláspontok, általánosságban viszont elmondható, hogy a munkáltatók és egyes szakszervezetek is támogatják az új Mtk. kidolgozását.
Kardkovács Kolos egy napokban tartott konferencián ismertette azokat a fő változásokat, amelyeket a nyári társadalmi vita és a szociális konzultáció eredményei alapján építettek be. Az NGM helyettes államtitkára hangsúlyozta, az új Mtk. tervezetében is szerepel a védett kor intézménye, nem változik a szabadnapok száma, bővül a munkaidő-kedvezmények köre és megmarad a műszakpótlék is. A védett kor intézményéről szólva elmondta, a szabályozás - az eddigi különösen indokolt eset megfogalmazása helyett - pontosan megjelölné, milyen jogcímeken lehet elbocsátani a védett korban lévő munkavállalót. A tervezetben fennmaradt a hatályos szabályozás, vagyis a védett munkavállalói körnél fenntartják a felmondási tilalom intézményét, a felmondást közölni sem lehet a védett idő alatt. E maximum a gyermek hároméves korági áll fenn, és a felmondási védelem akkor is megilleti a munkavállalót, ha a gyermek hároméves koráig visszatér dolgozni.
Kardkovács közlése szerint a szabadságok időtartama nem változik, a próbaidő három hónap marad, a kollektív szerződésben pedig legfeljebb hat hónap köthető ki. A három hónapos próbaidőt egyszeri módosítással meg lehet majd hosszabbítani a munkavállaló beleegyezésével. A túlmunka 200 óráról 250 órára nő a munkaszerződésben, míg a kollektív szerződésben változatlanul 300 órában lehet maximálni.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld
NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é
Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása
2025. Július 08. 12:44, kedd | Belföld
E.ON: több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás
Több mint 150 ezer ügyfélnél már helyreállt az áramszolgáltatás a hétfő délutáni vihar után az E.ON Hungária Csoport működési területén – közölte a cég kedden az MTI-vel.
2025. Július 08. 10:39, kedd | Belföld
Vihar - OKF: csaknem háromezer viharkárt számoltak fel a katasztrófavédelem tűzoltóegységei
A kedd hajnali órákig 2932 viharkárt számoltak fel a katasztrófavédelem tűzoltóegységei, valamint az önkormányzati és az önkéntes tűzoltók - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az MTI-vel.
2025. Július 07. 16:00, hétfő | Belföld
NAV: július 5-től változik néhány adószabály
Július 5-től változik az alkalmazottjukat be nem jelentők és a hiánypótlási felhívást semmibe vevő cégekre vonatkozó néhány adószabály - tudatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szombaton az MTI-vel.