Városlista
2026. július 7, kedd - Appolónia

Hírek

2012. Március 22. 07:09, csütörtök | Belföld
Forrás: STOP / MTI

Ne reménykedjünk tojásár-csökkenésben húsvét után

Ne reménykedjünk tojásár-csökkenésben húsvét után

A Magyarországon az éves tojásfogyasztás mintegy 20 százaléka jut húsvét környékére - mondta Földi Péter, a Baromfi Terméktanács (BTT) szaktanácsadója kedden Budapesten.

A szakember közölte: Magyarországon évente átlagosan egy ember 270 tojást fogyaszt el. Az össztojás-fogyasztás évente eléri a 2,7 milliárd darabot, ebből 2,5 milliárd darabot termelnek meg Magyarországon.

A tojás önköltségi ára darabonként - a technológiai körülményektől függően - 25-30 forint között van. Így a kiskereskedelemben most 45-55 forint közötti átlagáron lehet megkapni.

A tojás ára a húsvéti ünnepek előtt két-három héttel általában mintegy 15 százalék körüli mértékben emelkedik meg a tapasztalatok szerint. Így most van olyan fővárosi budai kerület, ahol már a 60 forintot is elérte a tojás darabonkénti ára, esetleg még meg is haladta azt. Vidéken ugyanakkor olcsóbb a tojás - tette hozzá a szaktanácsadó.

Földi Péter emlékeztetett arra, hogy a tojás ára a húsvéti ünnepkört követően általában 20 százalék körüli mértékben esik vissza. Jelezte viszont, hogy erre az árcsökkenésre most nem számíthatnak a fogyasztók, mivel tojásszűke van Magyarországon.

Ezt azzal magyarázta a BTT szaktanácsadója, hogy a tyúktartó-ketrecek unió által előírt korszerűsítésére az utóbbi hónapokban mintegy 5 milliárd forintot költöttek a termelők. De aki ezt a modernizálást nem tudta végrehajtani, azok közül már vannak olyanok, akik megszüntették vagy megszüntetik a közeljövőben a termelést.

A korszerűsítés nyomán jelenleg a tyúkketrecek mintegy 75-80 százaléka már megfelel az uniós előírásoknak és várhatóan a korszerűsítés az idei első fél évben be is fejeződik. A magyar tojástermelés éves árbevétele most mintegy 30 milliárd forint körül mozog összességében - mondta Földi Péter.

MTI / STOP

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 07. 10:00, kedd | Belföld

Társadalmi egyeztetés indult a megye és kormánymegbízott elnevezésekről

Társadalmi egyeztetés indult hétfőn a megye és kormánymegbízott elnevezésekről. Az ezzel kapcsolatos törvénytervezet és az ahhoz kapcsolódó dokumentumok a kormány honlapjáról érhetők el.

2026. Július 07. 07:46, kedd | Belföld

Orbán Viktor: a Tisza minden határt átlép, emberit, erkölcsit, jogállamit

A Tisza minden határt átlép: emberit, erkölcsit, jogállamit - közölte a Fidesz elnöke hétfőn a Facebook-oldalán.

2026. Július 07. 07:41, kedd | Belföld

Magyar Péter: még Isztambulban is nevettek, hogy a Fidesz akar tüntetni a demokrácia mellett

Még Isztambulban is hangosan felnevettek, amikor meghallották, hogy a Fidesz akar tüntetni az alkotmányosság és a demokrácia mellett - közölte a miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán.