Városlista
2026. január 9, péntek - Marcell

Hírek

2022. Január 22. 08:53, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: infoesztergom.hu

Túlnyomásos oxigénkamrát építenek az esztergomi kórházban

Túlnyomásos oxigénkamrát építenek az esztergomi kórházban

Az ország első államilag finanszírozott, kórházon belül kialakított túlnyomásos oxigénkamrája az esztergomi Vaszary Kolos Kórházban épül meg - tájékoztatta az intézmény operatív igazgatója az MTI-t.

Lugosi Krisztina közölte: már megkezdődött a 650 millió forintos beruházás közbeszerzési eljárása, a fejlesztés teljes egészében állami forrásból valósul meg.

A csaknem 450 négyzetméter alapterületű új részleg a véradó és a belgyógyászat közötti területen épül fel és mind akut, mind krónikus betegek ellátására alkalmas lesz.

Kanász Gábor, a kórház főorvosa, a Magyarországi Hiperbár- és Búvárorvosi Társaság titkára elmondta, a gyógyászati célra használt magasnyomásúoxigén-kezelés eddig csak a magánegészségügyben volt, korlátozottan elérhető.

Az oxigénterápiával betegségek széles köre kezelhető. Szén-monoxid-mérgezés, súlyos fertőzések vagy légembólia esetén életmentő a terápia, ilyenkor a kórházi háttér elengedhetetlen.

A krónikus betegségek közül a nem gyógyuló sebek kezelésére alkalmas a cukorbetegek és az érbetegek esetében. A betegek - egyszerre legfeljebb tizenegyen - a kezelés ideje alatt egy, a repülőgép utasteréhez hasonlító kamrában ülnek, arcukon oxigénmaszkkal.

A kamrában a normálisnál kétszer-háromszor nagyobb nyomáson 100 százalékos oxigént lélegeznek be a páciensek. A megnövelt nyomás és a tiszta oxigén hatására a beteg vérének oxigénszintje a normál érték 20-szorosára is megnőhet, így nemcsak a csak a vörös vérsejtek szállítanak oxigént, hanem az oxigén nagy mennyiségben beoldódik a véráramba - ismertette a főorvos.

A Vaszary Kolos Kórház Komárom-Esztergom megye második legnagyobb egészségügyi intézménye, évente 19 ezer fekvő- és 400 ezer járóbeteget lát el.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 08. 07:38, csütörtök | Belföld

Nagy Márton: 2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés

2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés - hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóüzenetében.

2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor látogatást tett az Operatív Törzs Ügyeleti Központjában

Orbán Viktor látogatást tett szerdán az Operatív Törzs budapesti Ügyeleti Központjában, ahonnan a hóhelyzet kezelését irányítják. A kormányfő a látogatásról a Facebook oldalán több bejegyzésben is beszámolt.

2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld

Hófúvás miatt másodfokú riasztást adott ki a HungaroMet a Dunántúlon

Hófúvás veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki a barcsi járásra a HungaroMet Zrt. csütörtök hajnalban.

2026. Január 07. 07:53, szerda | Belföld

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.